Gyártásirányítás – vállalatirányítási rendszer vagy valami más?

2023.09.03

Az 5-10 főt foglalkoztató cégeknél fel sem merül a vállalatirányítási rendszer kérdése. Valószínűleg jól kijön a számlázó vagy készletnyilvántartó programjával, vagy jól tervezi meg a feladatokat Excelben. Egy bizonyos mennyiségig, méretig…. 40-50 fős létszám mellett minden bizonnyal felmerül az igény egy komolyabb, minden területet lefedő cégirányítási rendszerre, de az utóbbi években egyre több cég vezet be akár kevesebb alkalmazottal is. Személy szerint nekem van tapasztalatom az SAP-val kapcsolatban, de minden más ERP (Enterprise Resource Planning) hasonló tulajdonságokkal rendelkezik. Több mint tíz éve nyúzzuk egymást.

Mivel ez egy dobozos szoftver, valójában egy általános célú csomag, amely valamennyire mindenkinek jó, de egyáltalán nem jó senkinek. Emiatt vannak belépő szintű, testreszabó informatikai cégek, amelyek egyéni igényekre szabhatják a rendszert, persze csak korlátozottan, hiszen az anyavállalat ragaszkodik az alapok megtartásához, így az alaplogikán akkor sem tudnak változtatni, ha az eset szükséges lehet a folyamathoz. Ezeket trükkökkel, javításokkal és egyéb alprogramok hozzáadásával lehet megoldani.

Egy karcsú cégnél, ahol a folyamatos, jó irányba mutató változás az alapelv, gyakran előfordul, hogy a programon változtatni kell. Ezeknek az ERP-knek a váltása azonban időigényes és költséges. Még ha – mint az én esetemben is – megtalálja cégének, területének a legmegfelelőbb fejlesztőcsapatot, a rendszer üzemeltetése, fejlesztése akkor is sok MUDA-val járhat. Ezért fogalmazok így: lehúzzuk egymás bőrét, mert mindig kitalálok valami újat és kénytelenek vagyunk utánozni a rendszerrel. Szerintem nem nélkülözhetjük az ERP-t, de nagyon okosan kell lennünk, hogy mire használjuk. Az ERP alapesetben push rendszerű gyártásra és készletezésre készült. A karcsú és a józan ész azt diktálja, hogy csak akkor állítsd elő, amire szükséged van, amikor szükséged van rá.

Ennek ellentmond a tömeggyártás és a géphasználat elve, és az ERP-k logikája is erről szól. Az ERP-k a vállalat minden területére kiterjednek: értékesítés, pénzügy, beszerzés, humán erőforrás és mindenekelőtt a termelés. Mivel a rendelések már rögzítve vannak az ERP-ben, onnan lehet elindítani a gyártást. Minden terméknek van egy cikkszáma, és a cikkszámhoz tartozik egy alkatrészlista receptje (ki minek nevezi), ami tulajdonképpen a gyártási szabvány leírása, szóval lájkold - miből készül maga a termék? A gyártási jel és a gyártási útmutató anyagjegyzéken alapuló dokumentumok, és mindig a megadott mennyiséghez és dátumhoz tartoznak. A teljes gyártási folyamat során végigkíséri a terméket, legyen az papír alapú vagy elektronikus, nem számít.

A kérdés az, hogy ez a gyártási utasítás mire készül.

Ezen utasítások elrendezése és sorrendje határozza meg az Ön gyártási tervét, és ettől (és természetesen a terv betartásától) függ az Ön vevő felé történő szállítási pontossága. Ez a kiindulópont, nagyon fontos. Ha saját termékét tervezi és gyártja, az értékesítési csatornától függően nagyon nehéz lehet megrendelni.

Meg kell találnia a tökéletes egyensúlyt a készlet és az elfogadható szállítási idő között. Ha a készlete túl kicsi, és csak a rendelés leadásakor kezdi el a termék gyártását, fennáll annak a veszélye, hogy nem fogja időben kiszolgálni a vevőt. Ha a készlet túl nagy, fennáll annak a veszélye, hogy a legyártott termék marad, amikor a terméket cserélni kell, kimegy a divatból, csökken a kamat stb.

Triviális problémának tűnik, de sok kis és nagy cég szenved tőle. A bérgyártásban a fenti dilemma nem annyira kiélezett, mert amikor a vevőtől érkezik egy rendelés, azt te gyártod le, elvileg van rá időd.

A gyakorlatban azonban ez nem ilyen egyértelmű. Végül is mindig vannak ingadozások és szezonalitások. A gépek és emberek kihasználtságát igyekeznek kiegyenlíteni. Sajnos nincs lehetőség arra, hogy valaki egyik nap 2 órát, a másikon 8 órát, majd ismét 3 órát dolgozzon, hogy nyomon kövesse a lemaradás változásait.

Mivel egyensúlyozunk, általában előre gyártunk.

De mit?

Mennyi?

Sok egyet vagy kevés mindenből?


Mit kell előre felhalmozni? Bérgyártásnál az is előfordul, hogy van valami raktáron a cégnél, mert úgyis jogcím szerint szokták megrendelni. Utána verzióváltás történik, vagy a terméket kivonják, és az alkatrészek a polcon maradnak. Visszatekintve, jobb lett volna hazamenni, mintsem olyat gyártani, amit nem tudunk eladni.

Nem mindegy tehát, hogy saját terméket vagy bérgyártást állítasz elő. A gyártásellenőrzés és a készletezés központi téma. Minden tökéletes módszert felhasználnak a gyártási folyamat hatékonyságának növelésére és az átállás szupergyorsítására, amikor Ön nem azt állítja elő, amire az ügyfélnek valóban szüksége van, és nem annyit, amennyire szüksége van.

NEM TÖBBET ÉS NEM KEVESEBBET!